„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów, stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

  W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.  Został za nie zakupiony nowoczesny sprzęt, który będzie  uatrakcyjniał  zajęcia szkolne i pozwali uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych (lekcje przyrody, geografii, matematyki, chemii, muzyki, języka polskiego, języka angielskiego, religii, historii, nauczania wczesnoszkolnego) ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych, jak i zajęć  w świetlicy.

 W ramach projektu nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w  cyklu bezpłatnych Warsztatów Skriware dotyczących obsługi Pracowni Druku 3D i Pracowni Robotyki.

„Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego…”

         Ostatni dzwonek w tym roku szkolnym zabrzmiał 24 czerwca. Dla klasy VIII był to również ostatni dzwonek w naszej szkole. Na uroczystość zakończenia roku szkolnego przybył, oprócz uczniów, nauczycieli i rodziców, zaproszony gość - Pani Wójt Maria Krawiec. Rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu i wprowadzenia pocztu flagowego. Pani Dyrektor Anna Kruczkowska w swoim przemówieniu podziękowała wszystkim za cały rok ciężkiej pracy
i wspólnie z wychowawcami, tym uczniom którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, wręczyła nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Wynagrodzone zostały również dzieci, które wykazały się innymi dokonaniami. Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzałkowie przekazał nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego i wiedzy pożarniczej. W imieniu całej społeczności szkolnej Pani Dyrektor podziękowała Pani Wójt za pomoc i wsparcie, okazywane naszej szkole. W dowód uznania ofiarowała pamiątkowe zdjęcie uczniów. Wręczyła też dyplomy z podziękowaniami rodzicom zaangażowanym w pracę na rzecz Rady Rodziców. Oficjalną część zakończyło uroczyste przekazanie pocztu flagowego klasie siódmej. Ustępujący uczniowie klasy ósmej przekazali swoje obowiązki nowo wybranym do tej zaszczytnej funkcji, następnie złożyli ślubowanie, a Pani Dyrektor i wychowawczyni Pani Kinga Ostojska wręczyły im pamiątkowe dyplomy absolwentów. Przedstawicielka klasy siódmej pożegnała uczniów opuszczających mury naszej szkoły, a w dowód sympatii i na szczęście ósmoklasistom wręczono porcelanowe figurki słoni z trąbą skierowaną do góry. Na koniec absolwenci zaprezentowali program artystyczny. Jak pożegnać się ze szkołą? Na poważnie? Na wesoło? Jak przy każdym pożegnaniu nie obyło się bez łez, uczniowie opuszczający naszą szkołę na zawsze zapiszą się w naszej pamięci. Na koniec Pani Dyrektor życzyła wszystkim wspaniałych, bezpiecznych wakacji i udanego wypoczynku.

                                                                                                 Kinga Ostojska

 

Koniec roku szkolnego to czas pożegnania ze szkołą. Dla niektórych na dwa miesiące, dla innych już na zawsze. Przyszli absolwenci naszej szkoły postanowili upamiętnić to wydarzenie uczestnicząc w ostatniej wspólnej wycieczce szkolnej. W dniach 13-15 czerwca pojechali w Góry Stołowe. Wyjazd zorganizowali rodzice ósmoklasistów, a opiekę nad nimi sprawowały: wychowawczyni Kinga Ostojska i Pani Donata Paruszewska.

          Pierwszego dnia pogoda nas nie rozpieszczała, ale nie zdołała przyćmić piękna tego regionu. Udało nam się zdobyć najwyższy szczyt w Górach Stołowych – Szczeliniec Wielki, który należy do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Potem pojechaliśmy do Kudowy Zdrój – jednej z najstarszych europejskich miejscowości uzdrowiskowych, gdzie spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym, korzystając z leczniczych właściwości wód mineralnych.

          Drugiego dnia wyruszyliśmy w Góry Orlickie. Na szczycie Orlicy znajduje się niedawno oddana do użytku drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się widok na bajkową panoramę Gór Orlickich, Bystrzyckich, Stołowych, Sowich, a przy sprzyjającej pogodzie można stąd również zobaczyć Śnieżkę i Karkonosze. Wieczorem w „Ośrodku u Anny”, gdzie nocowaliśmy, korzystając z pięknej pogody i wspaniałych nastrojów, bawiliśmy się przy ognisku. Piekliśmy kiełbaski, tańczyliśmy i śpiewaliśmy.

          Ostatni dzień i znów wyjątkowe przeżycia. Zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku, zwaną „dolnośląskim Eldorado”, Sztolnię Gertruda oraz Czarną Górną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem. Przejechaliśmy się podziemnym tramwajem, odwiedziliśmy mincerza, który zademonstrował nam wybijanie złotych monet. Odwiedziliśmy też średniowieczną osadę , by potem udać się na Paintball. Po zapoznaniu się z zasadami i regulaminem, ubrani w kombinezony, maski ochronne, wyposażeni w markery i kulki wypełnione farbą, uczniowie byli gotowi do „walki”. W czasie gry zespołowej mogli doświadczyć zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play. Gra dostarczyła ogromnych emocji, wielu wrażeń oraz kilku siniaków. Jeszcze tego samego dnia zmęczeni ale w dobrych humorach wróciliśmy do domów.

Była to ostatnia wycieczka naszej klasy (a przez pandemię nie doświadczyliśmy ich zbyt wiele), dlatego na długo zostanie w naszej pamięci!        

Kinga Ostojska
Donata Paruszewska

Uczniowie z klasy 7 w środę 15 czerwca wraz z opiekunami, wybrali się na wycieczkę rowerową. Celem rajdu było poznanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych naszej najbliższej okolicy. Trasa wycieczki została tak zaplanowana, aby uczniowie mogli przejechać częścią szlaku dydaktycznego "Kawęczyn" - trasa IV – Z WAŁU MALANOWSKIEGO NAD LIPICKIE MOKRADŁA.

Jest to najdłuższy ze szlaków rowerowych "Kawęczyn", na trasie, którego jest także nasz zabytkowy kościół w Strzałkowie. Przejechaliśmy południową częścią tego szlaku, poprowadzoną przez Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Lipickie Błota". Tam przy punkcie dydaktycznym 12 dowiedzieliśmy się jaki obszar zajmują "Lipickie Błota", jak powstały, jakie gatunki flory i fauny występują na tym terenie. Ciekawostka to legendy o Bagnach Lipickich, a jedna z nich "O psie w złotej obroży", który pojawia się po zachodzie słońca, bardzo nas zainteresowała, bo oprócz informacji zamieszczonej na tablicy mogliśmy wysłuchać opowieści babci naszego kolegi Piotrka p. Stanisławy.

Piotrek mieszka właśnie w sąsiedztwie bagien i u niego zatrzymaliśmy się dłużej. Wyprawa rowerowa była bardzo udana. Już planujemy kolejną w przyszłym roku szkolnym.

21 czerwca uczniowie klas IV i V wybrali się na wycieczkę do Kalisza. Najpierw udaliśmy się do kina, by wraz z „Panem Wilkiem i spółką” przeżyć wiele szalonych przygód. Po posiłku, nadszedł czas na zwiedzanie wieży ratuszowej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sal w piwnicy, gdzie w dawnych czasach w butelkach przechowywano…. atrament, układaliśmy ogromne puzzle z panoramą Kalisza, dowiedzieliśmy się co nieco o historii największego zegara w mieście, by na koniec ujrzeć Kalisz z zupełnie innej perspektywy, z tarasu widokowego wieży ratuszowej.

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS-LINGUA.PLUS, organizowanym przez Wydawnictwo Amermedia. 22 kwietnia 23 uczniów z klas III- VIII sprawdzało swoją wiedzę językową. Test składał się z 25 pytań dostosowanych do poziomu każdej klasy.

Troje uczniów zostało laureatami:

Maria Pszczoła (kl.8)- laureatka I stopnia,

Wiktor Werbiński (kl.3)- laureat II stopnia,

Michał Pszczoła (kl.8)- laureat IV stopnia

Gratulujemy serdecznie!

15 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 6 wraz z opiekunami p. Anetą Matczak i p. Małgorzatą Laskowską wybrali się rowerami na zwiedzanie okolic Strzałkowa i Liskowa. Głównym celem wycieczki było poznanie historii i budowy pomnika ks. Wacława Blizińskiego i pomnika Tadeusza Kościuszki, a także przypomnienie najważniejszych wydarzeń z historii Liskowa. Przejeżdżając przez pobliskie miejscowości, mogliśmy podziwiać piękno przyrody i rozpoznawać gatunki drzew, krzewów oraz kwiatów.

Z każdym przejechanym kilometrem trasa stawała się coraz przyjemniejsza. Pokonując kręte drózki i wzniesienia usprawnialiśmy swoją wytrzymałość i kondycję. Odpoczywając na trawce ze smakiem zjedliśmy lody. Następnie odwiedziliśmy także siłownię na placu zabaw oraz park miododajny. Dopisujące humory i wspaniałe towarzystwo sprawiły, że wycieczka zakończyła się sukcesem, a uczniowie już z niecierpliwością oczekują następnej.

Marysia Pszczoła z kl. 8 zajęła II miejsce w międzyszkolnym Wielkim Konkursie Języka Angielskiego, organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Liskowie. Wręczenie nagród odbyło się 3 czerwca podczas Drzwi Otwartych.

Gratulujemy!

Ostatnie w tym roku szkolnym przedszkolne święta w Strzałkowie dotyczyły rodziny. Dzień Mamy przedszkolaki spędziły ze swoimi mamusiami w domu ze względu na egzaminy ósmej klasy. Wcześniej dzieci przygotowały laurki i nagranie z życzeniami. Za to Dzień Dziecka świętowaliśmy podwójnie, a nawet trzy razy! 1 czerwca w przedszkolu dzieci znalazły list o indiańskiego wodza z zaproszeniem do przejścia indiańskiej ścieżki. Przedszkolaki musiały wykonać kilka zadań, a za prawidłowe wykonanie otrzymywały pióro. Było tropienie, skradanie się i polowanie na bizona, rozpoznawanie tropów zwierząt, strzelanie z łuku, taniec deszczu. Dzieci uzbierały cały pióropusz i otrzymały indiańskie imię. W piątek 3 czerwca odbył się szkolny Dzień Dziecka – zabawy, tańce, plac zabaw, fotobudka, przeciąganie liny, kiełbaski z grilla, wata cukrowa, popcorn, lody, wplatane kolorowe warkoczyki…. Moc atrakcji! Rodzice zafundowali także wyjazd do zoo w Borysewie. Białe lwy i tygrysy to główna atrakcja tego zoo, ale przedszkolaki zachwycone były żyrafą i foką. I oczywiście Figlarnia! W pierwszy dzień lata dzieci zaprosiły rodziców na „Piknik na powitanie lata”. Ostatnio rozmawialiśmy o wakacyjnych podróżach, więc wyruszyliśmy na … Hawaje. Rodzice otrzymali naszyjniki z kwiatów , dzieci malowały rafę koralową, bawiły się w limbo, łowienie rybek,  uciekały przed rekinem – niektórym się nie udało;). Mamy przygotowały przepyszne słodkości i owoce. Jednak największą atrakcją okazały się wizyta Strażaków i Policjantów, którym serdecznie dziękujemy. Strażackie syreny i policyjne sygnały wzbudziły zachwyt dzieci i niepokój mieszkańców. 

W przedostatni dzień w przedszkolu przygotujemy niespodziankę dla tatusiów i pakujemy się.

A potem…. Wakacje!

14 czerwca 2022 roku uczniowie klasy I, II, III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wybrali się na wycieczkę do ZOO Safari w Borysewie. Ogród zoologiczny w Borysewie to miejsce, w którym podziwiać można niezwykle rzadkie gatunki zwierząt z całego świata. Wyróżnia je bardzo ciekawa aranżacja przestrzeni oraz duża ilość roślinności. Zwiedzanie rozpoczęło się od obserwowania wspaniałej atrakcji, jaką było pokazowe karmienie białych tygrysów, a później foki Dawida. Najzabawniejszy okazał się pokaz karmienia foki, która przy pomocy swego opiekuna pokazywała publiczności rozmaite akrobacje nagradzane zachwytem publiczności i gromkimi brawami. Podczas spaceru można było obejrzeć cały teren ogrodu i zwierzęta na swoich wybiegach takie jak: lemury, kangury, zebry, wielbłądy, żyrafy, serwale, bawoły indyjskie, białe wilki polarne, pumy, warany, surykatki czy mandryle. Natomiast w części zwanej "Światem Wodnym" zobaczyć można było żółwie i krokodyle oraz wodne ptactwo. Posileni obiadem pod dużym wrażeniem udali się do Figlarni, gdzie mogli zmierzyć się z kosmicznym torem przeszkód, bawić się w basenie z piłeczkami, a także zjechać z dmuchanej zjeżdżalni.

Doskonałym podsumowaniem wrażeń było wybieranie i kupowanie pamiątek. Udana pogoda, piękna aranżacja przestrzeni, niezapomniane atrakcje i bliskość natury sprawiły, że Safari w Borysewie na długo pozostanie w pamięci uczniów.