Informacja o projekcie

W dniu 13.06.2019 r. zakończyła się realizacja projektu ,,Kompetencje siłą napędową młodych odkrywców z Wyższej Szkoły Finansów i Informatyki im. prof. J. Chełmińskiego” , w Szkole Podstawowej w Strzałkowie. Podczas realizacji tego przedsięwzięcia uczniowie uczestniczyli w zajęciach, w ramach których w formie zabawy i nauki rozwijali umiejętności matematyczno-przyrodnicze, ICT (budowali roboty i tworzyli własne gry) oraz innowacyjność, a także kreatywność. Centralnym punktem uroczystości było wręczenie uczniom certyfikatów oraz drobnych upominków przez kierownik projektu Panią Angelikę Witkowską oraz asystenta pana Jacka Stasiaka. Podziękowanie i dyplom udziału w projekcie dla Szkoły odebrała Pani Anna Mąkowska -szkolny koordynator projektu. Pani kierownik Angelika Witkowska podziękowała młodym studentom naszej szkoły za tak pomyślny przebieg projektu i uzyskane efekty. Życzyła wszystkim uczestnikom wytrwałości w dążeniu do celu, pogłębiania wiedzy i rozwijania umiejętności zdobytych podczas zajęć dodatkowych na dalszym etapie edukacji.

 

Ani się nie obejrzeliśmy i już zakończył się ten rok szkolny. Był to rok pełen nowych wyzwań, wielu sukcesów, kilku porażek, z pewnością był kolejną ważną kartą w księdze naszego życia. Rok 2018/2019 pokazał, że Szkoła Podstawowa w Strzałkowie to szkoła uczniów, rodziców i nauczycieli, że stanowimy drużynę, która „gra do jednej bramki”, przez to to, co niemożliwe okazuje się możliwe i osiągalne, ale tylko wspólnymi siłami. Uczniom gratulujemy wielu wspaniałych wyników w nauce. Klasie ósmej, już naszym absolwentom, życzymy samych piątek i szóstek w dalszej nauce, by każda nowo zawarta przyjaźń okazała się szczera i wierna. Nowi nauczyciele niech będą wyrozumiali i sprawiedliwi. Mamy nadzieję, że będziecie wracać myślami do lat szkolnych, do naszych wspólnych dni.

Dzień Dziecka oraz Dzień Sportu Szkolnego w tym roku odbył się w formie Pieszego Rajdu po Ziemi Strzałkowskiej. Wyznaczono dwie trasy rajdu, szlak czerwony dla klasy 0 oraz szlak zielony dla pozostałych uczestników. Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup mieszanych, tzn. w każdej drużynie znalazły się dzieci z poszczególnych klas. Na trasach znajdowało się po 12 punktów kontrolnych. Pytania i zadania były zróżnicowane. Zespoły wraz z opiekunami zaopatrzeni w karty startowe oraz mapki wyruszyli w 5 minutowych odstępach na trasę. Oprócz zaliczenia wszystkich punktów kontrolnych mierzony był również czas przejścia szlaku. Po radosnej marszrucie można było zjeść pieczoną kiełbaskę oraz pyszne ciasto przygotowane przez naszych rodziców. Wyniki zostały podsumowane, otrzymaliśmy dyplomy, ale nieważne było zajęte miejsce. Super było spędzić czas tak aktywnie z koleżankami i kolegami oraz naszymi nauczycielkamiJ

25 marca w naszej szkole przeprowadzana została Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II. Celem olimpiady było pogłębienie wiedzy o życiu i posłudze papieskiej Jana Pawła II wśród młodzieży szkolnej. W zmaganiach wzięło udział pięć uczennic z klasy VIII. W czerwcu zostały ogłoszone wyniki. Wśród najlepszych znalazły się wszystkie osoby biorące w niej udział. Są to:

Laureatki II stopnia: Julia Laskowska, Alicja Mąkowska i Natalia Chowańska

Laureatka XIV stopnia: Anna Bekalarek,

oraz dyplom uznania otrzymała Justyna Olkowicz.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników.

W słoneczny poniedziałek 27 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzałkowie wybrali się na wycieczkę autokarową do Torunia.

Wizytę w mieście zaczęliśmy od zwiedzania Planetarium, w którym obejrzeliśmy seans „Astropies Łajka” i weszliśmy na interaktywną wystawę Baza MARS. Następnie udaliśmy się na spacer po starym mieście, podczas którego pan przewodnik przytaczał ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków. Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszego zwiedzania bogatej w wiele zabytków starówki.

Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżą, z którą związana jest legenda o pewnym zakochanym zakonniku. Następnie udaliśmy się przed dom Mikołaja Kopernika.Nie mogło zabraknąć również wspólnego zdjęcia przy pomniku słynnego astronoma. Na rynku mogliśmy kupić pamiątki i pierniki, z których to miasto słynie.

Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez uczniów piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Piernikarni Mistrza Bogumiła. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej.

Miłym akcentem kończącym wizytę w Toruniu był rejs statkiem Wanda po Wiśle. Późnym wieczorem z uśmiechami rysującymi się na zmęczonych twarzach powróciliśmy do Strzałkowa.

 

Ogromny sukces naszych uczniów (I miejsce kl.V, wyróżnienie dla kl.VII i VIII)
w Ogólnopolskim Konkursie „Maraton Czytania” zorganizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom zaowocował zdobyciem nagrody głównej – dofinansowania do siedmiodniowej wycieczki po Roztoczu. Tym, którzy uważają, że czytać nie warto, mówimy- WARTO!

Nasza przygoda rozpoczęła się 8 kwietnia. Po długiej podróży, której najprzyjemniejszym momentem było odwiedzenie Sandomierza i spacer śladami księdza Mateusza (wielka atrakcja dla fanów serialu), zjawiliśmy się w Kawęczynku. Ten wspaniały zakątek powitał nas ciszą, czystym powietrzem i brakiem zasięgu telefonów komórkowych, co na początku wzbudziło przerażenie tych uzależnionych od smartfonów i internetu. Miejsce niezwykłe, tak jak niezwykli są jego stali mieszkańcy i ich historie: koń (wykupiony przez fundację z transportu do rzeźni), kozy Nela i Hela (siostrzyczki), daniel (prezent dla fundacji od studentów ) oraz królik, którego historia nadaje się na oddzielną opowieść. To miejsce stało się naszym domem na sześć kolejnych dni.

Roztocze to przepiękna kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem, to wyjątkowy w skali kraju klimat i atmosfera – gęste lasy, cisza i kontakt z naturą, a także wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Wycieczkę po tej magicznej krainie rozpoczęliśmy od „ojczyzny chrząszcza” - miejscowości znanej z wiersza Jana Brzechwy.

"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
i Szczebrzeszyn z tego słynie".

Obejrzeliśmy tu Pomnik Chrząszcza, synagogę, cerkiew, cmentarz katolicki i żydowski. Dowiedzieliśmy się, że co roku na początku sierpnia w tym mieście odbywa się Festiwal Stolica Języka Polskiego.

Zachwyceni niepowtarzalnym okolicznym krajobrazem udaliśmy się na popołudniowy spacer po Lesie Cetnar - najcenniejszym kompleksie leśnym tego regionu. Wędrowaliśmy wąwozami lessowymi wśród jodeł i buków, wiosennych przylaszczek, żywców gruczołowatych. Nasz przewodnik Pan Janusz pokazał nam wiele ciekawych roślin, które mogliśmy nie tylko podziwiać ale również spróbować! Na jego cześć ułożyliśmy krótki wierszyk.

Pan Przewodnik super gość ,
na wycieczkach daje w kość.
Snuje fajne opowieści,
któż to w głowie swej pomieści?!

Z nim niestraszna nam wędrówka,
niepotrzebna też wałówka.
W lesie znajdzie coś na ząb,
wie gdzie jest największy dąb.

Wielkie wrażenie zrobiły na nas obejrzane kolejnego dnia Szumy na Tanwi. Szumy czyli urokliwe kaskady utworzone wskutek zrębowego przekroju tektonicznego tej rzeki. Na trasie naszej wędrówki znalazł się też Zwierzyniec, w którego pobliżu stał dwór, a później pałac-rezydencja Marii Kazimiery d'Arquien, żony Jana "Sobiepana" Zamoyskiego, a później króla Jana Sobieskiego. Podziwialiśmy tu Kościół "Na Wyspie" pw. św. Jana Nepomucena, zwany też "kościołem na wodzie", stawy Echo, z którymi sąsiaduje 40 h ogrodzona enklawa lasów stanowiąca ostoję konika polskiego, jedynej rasy koni prymitywnych w Polsce- potomków tarpanów.

Kolejne dni przynosiły nowe atrakcje. Wyjątkową okazał się kamieniołom w Józefowie. Tak zwana Babia Dolina jest jedną z perełek turystycznych Roztocza. W skałach kamieniołomu zachowały się liczne odciski flory i fauny sprzed wielu milionów lat. Prawie wszystkim udało się znaleźć skamieniałe muszelki, które mogliśmy ze sobą zabrać!

I wreszcie przyszedł czas na Zamość – miasto idealne, które dzięki unikalnemu, zabytkowemu Staremu Miastu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazywany „Perłą Renesansu”, „Miastem Arkad” i „Padwą Północy” jest jednym z najpiękniejszych miast Polski, a my mogliśmy sami się o tym przekonać. Podziwialiśmy Ratusz na Rynku Wielkim, otaczające go kamieniczki m.in. dawnych Ormian, Pałac Zamoyskich, a przed nim wspaniały pomnik założyciela miasta, Jana Zamoyskiego, Katedrę – renesansowy zabytek klasy zerowej, Rynek Solny (tu zrobiliśmy słodkie zakupy w Zamojskiej Manufakturze Słodyczy „TĘCZA”) i Rynek Wodny gdzie znajduje się Figurka Bajdały i Dusiołka - bohaterów wiersza Bolesława Leśmiana, który głośno odczytaliśmy. Zwiedzanie Zamościa zakończyliśmy z wielkim hukiem na Nadszańcu, gdzie znajduje się taras widokowy oraz kolekcja armat. Z jednej z nich wystrzeliła Wiktoria, która została adeptem strzelania z armaty, a po szkoleniu puszkarskim uzyskała "Patent Puszkarza" uprawniający ją do strzelania z broni artyleryjskiej na terenie całej Europy :). Po raz kolejny przekonaliśmy się, że lekcja historii nie musi być nudna.

Ostatni dzień pobytu na Roztoczu, to dzień wielkiego sprawdzianu – ROZTOCZAŃSKIE PODCHODY- gra terenowa! Podzieleni na grupy, uzbrojeni w mapy i kompasy wyruszyliśmy do lasu Cetnar. Na wyznaczonej trasie mieliśmy do wykonania różne zadania: rozpoznać drzewa, wykazać się wiedzą na temat dziko rosnących roślin, odnaleźć ukryty skarb, wyznaczyć azymut, a przede wszystkim….nie zgubić się. Zabawa była świetna! Po południu spędziliśmy czas przy ognisku, śpiewając napisane przez nas na pożegnanie piosenki.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom Fundacji i jej prezesowi Panu Piotrowi Jackowi Zygarskiemu, który odwiedził nas w Kawęczynku, za wsparcie finansowe.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus z języka angielskiego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Aż 25 dzieci z klas III-VIII sprawdzało swoją wiedzę w edycji wiosennej tego konkursu. Czworo z nich odniosło znaczące sukcesy. Marysia Pszczoła z kl. V wykonała wszystkie zadania bezbłędnie, zdobywając maksymalną liczbę punktów i została laureatką I stopnia z wyróżnieniem. Michał Pszczoła, z tej samej klasy został laureatem III stopnia, Alicja Mąkowska- uczennica kl. VIII została laureatką IV stopnia i Nikodem Lis z kl. III został laureatem V stopnia. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do rozwijania językowych talentów.

15 marca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej zagadnień dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa pożarowego. W szczególności ma przybliżyć znajomość przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, a także przyczyniać się do poznawania techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Naszą szkołę reprezentowało 6 uczestników w dwóch kategoriach: klasy IV-VI i VII-VIII. Z naszej szkoły, do eliminacji powiatowych zakwalifikowały się cztery uczennice.

W kategorii szkoły podstawowe klasy IV- VI

Oliwia Jasińska – I miejsce

Julia Kędzia – II miejsce

W kategorii klasy VII-VIII i gimnazjum

Klaudia Wypych, I miejsce

Alicja Majerowicz – II miejsce

Justyna Olkowicz – III miejsce

Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju dużej wiedzy, a szczególne gratulacje kierujemy do zwycięzców, życząc im powodzenia w kolejnych turniejach.

Anna Kuźnik

27 marca 2019r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kaliskiego Ziemskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych   „Piskory 2019”. Organizatorami biegów byli: Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Blizanowie, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie, Kaliski Ziemski SZS. Naszą gminę reprezentowali uczniowie ze szkół podstawowych w Strzałkowie i w Liskowie. W poszczególnych kategoriach startowało 30-45 zawodników. W sumie w zawodach uczestniczyło ponad 200 zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich powiatu kaliskiego. Nasza ekipa przywiozła trzy złote medale. Oto lokaty naszych zawodników:

Dziewczęta:

rocznik 2003-2005; ok. 1200 m.

Klaudia Wypych – I miejsce złoty medal

rocznik 2008 i młodsi- 800 m.

Martyna Matysiak – I miejsce, złoty medal

Weronika Pietrzak - VII miejsce

Julia Ostrowska – XII miejsce

Chłopcy:

rocznik 2006-2007 - ok. 1200 m,

Kuba Szprync – I miejsce złoty medal

Relacje z zawodów można zobaczyć na stronie TVP Poznań w programie Witaj Wielkopolsko! z 28.03.2019 wydania porannego.