W dniach 11- 13 czerwca br. została zorganizowana wycieczka, podczas której zapewniono uczniom szereg atrakcji turystycznych. Zwiedzanie rozpoczęło się od zgłębiania wiedzy w Hydropolis we Wrocławiu. W owalnej sali immersyjnej uczniowie obejrzeli film na ekranie 360 stopni oraz na kuli projekcyjnej imitującej Ziemię. Zwiedzający przechodząc poprzez poszczególne sale poznali głębiny morskie, wodę jako ocean życia, strefę relaksu, historię inżynierii czyli wodne wynalazki od starożytności i średniowiecza po środki transportu morskiego oraz stany wody.

Kolejnym obiektem była ‘’Twierdza Kłodzko’’, położona jest na Górze Fortecznej (369 m n.p.m) w centrum miasta na powierzchni ponad 30 ha. Historia kłodzkiej twierdzy rozpoczyna się w chwili powstania średniowiecznego drewnianego warownego grodu w X wieku, przebudowanego na murowany mieszkalno-obronny zamek władców Kłodzka aż do nowoczesnego systemu fortyfikacyjnego zaprojektowanego zgodnie z najnowszymi, jak na XVII i XVIII wiek, wymaganiami sztuki wojennej. Obecnie Twierdza Kłodzko jest wyjątkowym zabytkiem nowożytnej architektury militarnej, wciąż jeszcze pełnym tajemnic.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od przejazdu do Adrspachi Teplic i zwiedzania Skalnego Miasta. Czeski Adrspach to przedłużenie polskich Gór Stołowych. Uczniów zaskakiwały tam schody, drabinki, stopnie, wieże, jaskinie, przesmyki, wodospady, skały połączone w spękane masywy. Dodatkową atrakcją okazała się krótka wycieczka łodzią po jeziorku położonym wśród formacji skalnych. Wracając do Polski zwiedziliśmy Nachod – przygraniczne czeskie miasteczko z zamkiem rodziny Piccolomini. Nad tym przygranicznym miastem góruje renesansowy zamek. Pod wzgórzem zamkowym rozciąga się Stare Miasto, gdzie możemy znaleźć takie perełki architektoniczne jak kościół św. Wawrzyńca, budynki Teatru Miejskiego i poczty oraz nowy ratusz.

Następnie udaliśmy się do położonej w Kudowie Zdroju słynnej Kaplicy Czaszek. Obiekt ten ma niespotykany wystrój. Są nim pozostałości szkieletów ludzi zmarłych na przestrzeni wieków w okolicy Kudowy Zdroju. Kolejnym punktem zwiedzania był Szlak Ginących Zawodów. Wizyta w pracowni garncarskiej była niezapomnianym przeżyciem dla osób miłujących się w sztuce plastycznej, ciekawostki o garncarstwie a następnie pokaz tworzenia naczyń na kole garncarskim. W domu chleba podziwialiśmy piec opalany drewnem, w którym wypiekany jest chleb. Unikalna receptura sprawiła, że mogliśmy zasmakować prawdziwego, wiejskiego chleba. W chatce robótek ręcznych poznaliśmy rękodzieła stworzone za pomocą szydełka oraz gobeliny. Dla miłośników staroci był również sprzęt gospodarstwa domowego z poprzedniej epoki. Miłośnicy zwierząt poznali kolekcję unikalnych ptaków, w tym kilkanaście gatunków bażantów, kurki, koguty, lamy, zebry, kozy i barany.

Trzeciego dnia byliśmy z wizytą w Wambierzycach. Mieści się tam Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Bazylika wybudowana została na wzór Świątyni Jerozolimskiej. Nie jest to jednak jedyna atrakcja tej miejscowości. Znajduje się tutaj również malowniczo położona kalwaria i Muzeum Ruchomej Szopki z 1882 roku z 800 figurkami. Następnie udaliśmy się do Polanicy Zdrój, aby zaczerpnąć i spróbować wód źródlanych. Ostatnim punktem wycieczki były Ząbkowice Śląskie z zabytkowym ratuszem i krzywą wieżą. Tak zakończyliśmy naszą wspaniałą wycieczkę i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.                                                                                                      

                                                                                                     Anna Kuźnik

Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzałkowie wzięli udział w konkursie fotograficznym poświęconym przyrodzie powiatu kaliskiego, którego organizatorem był Starosta Kaliski, a koordynatorem Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kaliszu. W tym roku szkolnym temat konkursu brzmiał „Przyroda Powiatu Kaliskiego”. Konkurs adresowany był do uczniów ze szkół terenu powiatu kaliskiego, w których prowadzone jest Koło Młodych Przyrodników.

Spośród 121 prac zgłoszonych na konkurs, zdjęcie wykonane przez Ewelinę Humelt z klasy III pt. ,, Żurawie żerowisko” zajęło drugie miejsce i zdobyło nagrodę w postaci aparatu fotograficznego.

Uroczyste ogłoszenie zwycięzców konkursu fotograficznego oraz uhonorowanie laureatów nagrodami odbyło się w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec 14 czerwca br. Po uroczystym wręczeniu nagród przygotowano dla uczniów i opiekunów szereg atrakcji m.in. zwiedzanie obiektu wraz z obserwacją zwierząt stacjonujących w zagrodzie wolnościowej, zwiedzanie Izby Edukacyjnej oraz wystawy kopalni węgla brunatnego i elektrowni, jak również smaczny poczęstunek oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Gratulujemy sukcesu Ewelinie ! Dziękujemy pozostałym uczniom za wzięcie udziału w konkursie.

4 czerwca 2018 roku w SP w Strzałkowie odbył się DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO I DZIEŃ DZIECKA pod hasłem SPARTAKIADA SZKOLNA. W programie imprezy dla dzieci znalazły się: rozgrywki sportowe indywidualne i zespołowe, odbył się także konkurs piosenki angielskiej. W Szkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej I miejsce zajęła Alicja Mąkowska, a II miejsce ex aequo Natalia Chowańska i Amelia Majdacka. W rozgrywkach sportowych dzieci rywalizowały w czterech kategoriach wiekowych.

Wszyscy starali się osiągnąć jak najlepszy rezultat.  Rywalizacja indywidualna odbyła się w konkurencjach lekkoatletycznych: skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg wytrzymałościowy. Po zakończeniu startów indywidualnych komisja sędziowska podsumowała wyniki. Czas oczekiwania na końcowe rezultaty wypełniły dzieciom mamy z Rady Rodziców. Przygotowały dla uczestników pieczone kiełbaski i ciasto. W rywalizacji zespołowej zostały rozegrane mecze towarzyskie między klasami IV, V, VII w piłce nożnej chłopcy i klasami IV, VI i VII dziewczynki piłka siatkowa.

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach wiekowych:

SKOK W DAL

Kategoria wiekowa Dziewczęta Chłopcy
VII-VI

I – Klaudia Wypych

II – Magda Ochlik

III – Justyna Olkowicz

I – Michał Jaśkiewicz

II – Michał Gawron

III – Hubert Froncala

V-IV

I – Wiktoria Pietrzak

II – Magda Wojciechowska

III - Patrycja Grzywacz

I – Gieniu Osicki

II – Kuba Szprync

III – Szymon Urbańczyk

I-III

I – Weronika Pietrzak

II – Weronika Heresztyn

III – Martyna Matysiak

I – Mateusz Wypych

II – Nikodem Lis

III – Mikołaj Gajdziński

0

I – Natalia Kolekta

II – Lena Jędrusiak

III - --

 

RZUT PIŁECZKĄ PALANTOWĄ

Kategoria wiekowa Dziewczęta Chłopcy
VII-VI

I – Wiktoria Sochacka

II – Ania Bekalarek

III – Klaudia Wypych

I – Jakub Waliś

II – Michał Jaśkiewicz

III – Hubert Froncala

V-IV

I – Wiktoria Pietrzak

II – Martyna Jakubczak

III – Oliwia Jasińska

I – Kacper Janaszkiewicz

II – Kuba Szprync

III – Patryk Łakomicki

I-III

I – Maja Owczarek

II – Weronika Pietrzak

III – Julita Jasińska

I – Mateusz Wypych

II – Tobiasz Grzywacz

III – Patryk Werbiński

0

I – Lena Jędrusiak

II – Natalia Kolekta

III –Kinga Przybyła

I – Jaś Jażąb

II – Kuba Marcinkowski

III – Błażej Szparaga

BIEG WYTRZYMAŁOŚCIOWY

Kategoria wiekowa Dziewczęta Chłopcy
VII-VI

I – Klaudia Wypych

II – Ania Bekalarek

III – Alicja Majerowicz

I – Michał Gawron

II – Michał Jaśkiewicz

III – Artur Przybyła

V-IV

I – Patrycja Przygońska

II – Magda Wojciechowska

III – Kamila Laskowska

I – Kuba Szprync

II – Wiktor Matysiak

III – Gieniu Osicki

I-III

I – Martyna Matysiak

II –Weronika Pietrzak

III – Nikola Osicka

I -

II –

III -

Nadszedł czas podsumowania konkursu ,, Zbiórka zużytych Baterii” organizowanego przez Związek Komunalny Gmin, Czyste Miasto, Czysta Gmina w Kaliszu . Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych ,,Orli Staw” w Cekowie. Członkowie Kółka Małego Ekologa oraz pozostali uczniowie naszej szkoły zebrali 113 kg zużytych baterii , co w przeliczeniu na jednego ucznia wynosi 1kg 18 dag. Pozwoliło nam to zająć 7 miejsce w rankingu szkół, co jest bardzo satysfakcjonującym wynikiem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę uczniów naszej szkoły. Baterie, które oddaliśmy na zbiórkę, trafiły do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych ,,Orli Staw” w Cekowie, gdzie zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi. Wiemy, że baterie, które dzieci przynosiły na zbiórkę zbierały także ich rodziny i dzięki ich ekologicznej postawie nie trafiły one na śmietnik. Najwięcej baterii -39 kg 50 dag zebrała Justyna Olkowicz z klasy VII i zajęła I miejsce. Alicja Mąkowska z klasy VII zebrała 8 kg 40 dag zużytych baterii i zajęła II miejsce. Natomiast III miejsce zdobyła Julia Ostrowska z klasy III z wynikiem 7kg 50 dag baterii. Laureatki, a także dzieci, które brały udział w zbiórce zostały nagrodzone upominkami i ekologicznymi gadżetami. Gratulujemy serdecznie i zapraszamy do udziału w nowej edycji konkursu.

Nasi uczniowie kochają zwierzaki ! Magdalena Wojciechowska z kl. V i Justyna Olkowicz z kl. VII swoim talentem wsparły organizację festynu „Psiwitanie lata”, który odbył się 10 czerwca b.r. na kortach Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Dziewczynki przygotowały wspaniałe plakaty promujące akcję. W podziękowaniu od organizatorów otrzymały książki.

6 czerwca b.r. nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego Archimedes Lingua Plus. Do konkursu przystąpiło 16 uczniów naszej szkoły. Trójka z nich została laureatami V stopnia: Martyna Matysiak z kl. III, Wiktor Matysiak i Maria Pszczoła z kl. IV. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych.

W Szkole Podstawowej w Strzałkowie 23 maja 2018 roku odbyły się MISTRZOSTWA GMINY W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM. W zawodach wzięły udział reprezentacje dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych w Liskowie i Strzałkowie. Naszą szkołę reprezentowali: dziewczęta -Klaudia Wypych, Ala Majerowicz, Ania Bekalarek, Magda Ochlik, Oliwia Wypych, Kamila Wypych; chłopcy – Hubert Froncala, Bartek Sobczyk, Kuba Waliś, Patryk Pszczoła, Igor Glapa, Kuba Szprync, Antek Kobusiński. W skład Czwórboju Lekkoatletycznego wchodzą następujące dyscypliny: bieg na 60 m, skok w dal z rozbiegu lub skok wzwyż, rzut piłeczką palantową oraz bieg wytrzymałościowy: dziewczęta 600 m, chłopcy 1000 m. Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów rozpoczęły się starty w poszczególnych konkurencjach. Pogoda była wyśmienita do przeprowadzenia zawodów lekkoatletycznych. Po rozegraniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów zawody zostały podsumowane.

Uczestnikom wręczono dyplomy.

Klasyfikacja końcowa:
Dziewczęta:
I miejsce SP Lisków
II miejsce SP Strzałków
Chłopcy:
I miejsce SP Lisków
II miejsce Strzałków
Przeprowadzono także klasyfikację indywidualną. Zdobywcy największej liczby punktów zostali najlepszymi zawodnikami zawodów. Byli to: Karolina Wesołowska i Kurzawa Kacper. Wszystkim zawodnikom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów sportowych i do zobaczenia za rok!

Beata Grzelaczyk

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie zaprosiła uczniów klas młodszych na konkurs recytatorski. Celem tego konkursu było popularyzowanie poezji wśród dzieci, budzenie i rozwijanie zdolności recytatorskich, wzbogacanie czynnego słownictwa oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Uczestniczki konkursu najpierw pokonały eliminacje klasowe, potem reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach gminnych. Agata Grygielska z klasy I, Lenka Jakubczak z klasy II i Martynka Matysiak z klasy III zostały laureatkami pierwszych miejsc w kategorii poszczególnych klas. Zachwyciły Jury interpretacją tekstu, techniką i estetyką wymowy oraz ogólnym wyrazem artystycznym. Zwyciężczynie otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. A już 6 czerwca będą prezentowały swoją interpretację wierszy na Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Kaliszu.

Wszyscy wiemy, że świeże warzywa to nasi przyjaciele i sprzymierzeńcy w trosce o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Dlatego też klasa V przystąpiła do działania i przygotowała pyszne, zdrowe, (a w dodatku kolorowe) kanapki. Smacznego !

30 kwietnia b.r. w SP w Zakrzynie odbyły się Mistrzostwach Gminy w Piłce Nożnej chłopców. W zawodach uczestniczyły zespoły szkół podstawowych gminy Lisków. W reprezentacja naszej szkoły znaleźli się: Hubert Froncala, Igor Glapa, Klaudiusz Przybyła, Patryk Łakomicki, Kuba Szprync, Szymon Szprync, Szymon Kowalski. Nasi zawodnicy nie przegrali żadnego spotkania. 

Oto wyniki:                                                                                                                                         

SP w Ciepielewie – SP w Strzałkowie    0:1                                                                                   

SP w Liskowie – SP w Strzałkowie     0:2                                                                                       

SP w Zakrzynie – SP w Strzałkowie   1:3

Po podsumowaniu wyników nasi zawodnicy zajęli I miejsce.

Gratulujemy!