W poszukiwaniu bursztynów …
Trzydniowa wycieczka do Trójmiasta

15 czerwca uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę historyczno-turystyczno-krajoznawczą. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu. Po spotkaniu z panem przewodnikiem wyruszyliśmy na podbój Gdańska.

 

 W poszukiwaniu bursztynów …
Trzydniowa wycieczka do Trójmiasta

15 czerwca uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę historyczno-turystyczno-krajoznawczą. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu. Po spotkaniu z panem przewodnikiem wyruszyliśmy na podbój Gdańska.
Zwiedzanie zaczęliśmy od bardzo ważnego miejsca – Westerplatte. To tu 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Pomodliliśmy się nad wspólną zbiorową  mogiłą żołnierzy poległych na tym miejscu „mały cmentarzyk”, zwiedziliśmy ruiny  koszar, Pomnik Obrońców  Wybrzeża, Wielką Gdańską Zbrojownie, fragmenty murów obronnych, Katownie, Wieże Więzienną. Po Westerplatte pojechaliśmy zobaczyć zabytkowe kamieniczki bogatych Gdańszczan, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Fontannę Neptuna, Bramy  Nadmotławskie, Żuraw Gdański. Zwiedziliśmy również Kościół Mariacki, największy w Gdańsku i  w Polsce, prawdziwą skarbnicę dzieł sztuki. W drugim dniu wycieczki odwiedziliśmy Katedrę Oliwską i wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego. Kolejnymi punktami naszej wyprawy były Pałac Opatów i Park im. Adama Mickiewicza. Przejechaliśmy także ulicą  Polanki koło domu Lecha Wałęsy, podziwialiśmy Meczet, Gmachy Centrum Uniwersytetu Gdańskiego, Skwer Kościuszki.  W Gdyni w Akwarium Gdyńskim zobaczyli niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.  Mogliśmy także podziwiać zacumowane przy starym nabrzeżu Statki-Muzea "Dar Pomorza"- jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie i Okręt ORP „Błyskawica”- polski niszczyciel, jeden z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie. Oprócz uzbrojenia widocznego na pokładzie, mogliśmy poznać w jego wnętrzu tradycje polskiej marynarki wojennej. W Sopocie przeszliśmy deptakiem pod zabawny krzywy domek, Centrum Haffnera, a następnie spacerowaliśmy po sopockim  molo. Był czas na pamiątkowe zdjęcia i oczywiście zakup pamiątek.  W ostatnim dniu zwiedziliśmy i poznaliśmy historię największego zamku krzyżackiego w Europie – gotycki zamek w Malborku.  W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego  i stolicą Państwa Krzyżackiego. W latach 1457-1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Późnym wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni wrażeń, zadowoleni i bogaci o nowe wiadomości i doświadczenia wróciliśmy do domu. Było SUPER! Ciekawe, gdzie pojedziemy za rok?!